Jakie są objawy podwyższonego poziomu glukozy we krwi?

Jakie są objawy podwyższonego poziomu glukozy we natur?

Prasóweczki

Które są objawy podwyższonego poziomu glukozy we natury? Odczuwasz zwiększone pragnienie, zmęczenie i systematycznie czerpiesz z toalety? Toż potrafią stanowić dowody hiperglikemii, czyli podwyższonego poziomu cukru we natur. Sprawdź, jakie są inne wzory i gdy należy zrobić badanie glukozy.

Co zatem stanowi glukoza?

Glukoza to cukier prosty powstały na zysk rozkładu węglowodanów, odpowiedzialny za dostarczanie energii do danych komórek organizmu. Jej liczba kontroluje hormon produkowany przez trzustkę, czyli insulina. Zatem ona gwarantuje za poziom glukozy – uaktywnia się po posiłku, kiedy poziom cukru wymaga wyregulowania. Gdy stan ten przesadnie spadnie, trzustka produkuje glukagon, który informuje wątrobę o potrzeby wzięcia z rezerwy energetycznej. Jeżeli mechanizm ten zostaje zaburzony, przychodzi do hiperglikemii lub hipoglikemii.

Objawy niewłaściwego poziomu glukozy

Podwyższony poziom cukru, czyli hiperglikemia, to okres, który prowadzi uciążliwy dyskomfort. Jego wzory to:

wzmożone pragnienie,
suchość w ustach,
częste oddawanie moczu,
uczucie osłabienia, zmęczenia.

System w ostatni forma wysyła sygnał, że stężenie glukozy jest zbyt duże. Używa je umieścić, zwiększając pragnienie i produkcję moczu, co nosi na celu wydalenie nadmiaru cukru z systemu.

Zbyt niski poziom glukozy, czyli hipoglikemia, alarmuje w perspektywy będących objawów:

zwiększona potliwość,
silne uczucie głodu,
kołatanie serca,
drżenie mięśni,
niepokój.

Nagły, odkładający się stan hiperglikemii może doprowadzić do niewydolności poszczególnych organów, uszkodzenia mózgu albo nawet do śpiączki. Hipoglikemia lecz w pełnej osoby może powodować zniszczeniem nerwów obwodowych.

Badanie poziomu glukozy

Jeżeli zaobserwujemy objawy hiperglikemii lub hipoglikemii, należy sprawdzić, czy poziom cukru mieści się w granicy. Wystarczy pobrać próbkę krwi z opuszki palca i przymocować ją na pasku w glukometrze. Badanie glukozy można przygotować w laboratorium czy w gabinecie lekarskim. Lekarz może zlecić również doustny test obciążenia glukozą, który wskazuje, jak system radzi sobie z bogatą ilością cukru.

Normy poziomu cukru u osób młodych:

na czczo: 70-110 mg/dl (3,9-6,1 mmol/l)
po posiłku: < 140 mg/dl (7,8 mmol/l)
Jak uregulować poziom cukru?

Poziom glukozy w systemie obniża i stabilizuje dieta, której treścią są artykuły o małym indeksie glikemicznym. Posiłki z prostego menu należy przygotowywać bez dodatku cukru, i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego – zamienić na roślinne tłuszcze nienasycone. Stawiajmy na pełnoziarniste pieczywo, chude mięso również niezliczone kwocie warzyw.

Doraźnie poziom cukru można zmniejszyć, wypijając 1-2 szklanki wody, która rozcieńcza natura i zmniejsza stężenie glukozy. Zwiększona ilość płynów pobudza również produkcję moczu, co umożliwia wypłukać z systemu nadmiar cukru. W przypadku hiperglikemii pomocny potrafi istnieć też umiarkowany wysiłek fizyczny – aktywność fizyczna wykorzystuje nadmiar cukru do prac energii. Czynnikiem, który bardzo obniża poziom glukozy we natur, jest stres.

W przypadku tzw. niedocukrzenia należy wypić słodki napój, zjeść kilka drobnych owoców np. winogron lub rodzynek, czekoladę lub cukierki z glukozą.

 

zobacz również Jakie są objawy podwyższonego poziomu glukozy we krwi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *