Czego Szukamy Na Warmii I Mazurach?

Czego Szukamy Na Warmii I Mazurach?

Prasóweczki

Czego Szukamy Na Warmii I Mazurach? Pytanie tylko pozornie skierowane jest do turystów. Może stanowić jednak skierowane również do historyków, kulturoznawców-regionalistów oraz inwestorów. Zacznijmy że z tego, co w współczesnym obszarze interesuje turystów?

 

Warmia i Mazury dla turystów

Granica pomiędzy Warmią i Mazurami jest dość płynna. Umownie można te obie krainy rozdzielić linią idącą z Ostródy, potem raczej na południe od Olszyna i łukiem na północ przez Mrągowo i Kętrzyn.

Czym się zatem różnią z siebie te obie krainy. W regionie i zabytkach obecnie właściwie jest trudno wskazać podstawowe różnice. Historycznie obie krainy w poprzednich wiekach połączyła wspólna historia. Wcześniej występowały je inne plemiona. Na samych Mazurach swoje korzenie zapuścili Mazowszanie. Nieprzypadkowo jeden z prawdziwych periodyków mazurskich nosi tytuł „Masovia”.

Przeciętny turysta stosuje ten sektor z jeziorami, często z Grubymi Jeziorami Mazurskimi. Bardziej dobry penetruje tamtejsze puszcze, choćby Piską i Romincką. Ta dodatkowa na momencie dwóch ubiegłych wieków była regionem łowieckim cesarza Wilhelma II. Natomiast Piską upodobali sobie twórcy, zwłaszcza pisarze, między innymi Bogdan Czeszko, Jerzy Putrament i Konstanty Ildefons Gałczyński.

Dlatego pasjonaci historii literatury zwykle odwiedzają Muzeum im. K. I. Gałczyńskiego w Oczyszczaniu i Michała Kajki w Ogródku.

Wyczynowi turyści coraz częściej używają ze szlaków kajakowych, nawet na Krutyni, Węgorapie i Gołdapie. Jeszcze większym uznaniem zajmują się dawne umocnienia z czasów II wojny światowej, między innymi w Gierłoży, Mamerkach i Gołdapi (kwatera Luftwaffe „Robinson”).

Warto odwiedzić Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej wraz z zabytkowym (nieczynnym) szlakiem kolejowym i, największymi w Polsce, mostami w Stańczykach. Wielu zaskakuje Tatarska Góra – drugi pod względem wielkości (308 m n.m.p) szczyt Mazur Garbatych ze wybierającym się w zagłębieniu szczytu dystroficznym jeziorkiem otoczonym tundrową roślinnością.

Region dla inwestorów

Oczywiście… W obecnych j latach wyraźnie wzrosło zainteresowanie inwestorów regionem Warmii i Mazur, zwłaszcza otoczeniem Wielkich Jezior Mazurskich. Do mieszkań zajmujących się największym powodzeniem uznają się głównie Giżycko i Mikołajku. Poszukiwane są działki nad jeziorami.

Jednak nie tylko jeziora dają pretekst inicjatywom inwestorskim. Część z inwestorów zakupiła dawną popegeerowski podłogę także wówczas nie dopiero w punktach rolniczych. Jeszcze większym uznaniem cieszy się bowiem tutejsza agroturystyka.

Zobacz Czego szukamy na Warmii i Mazurach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *